Au revenit acasă campioni mondiali

Trei călărășeni, discipoli ai Școlii sportive ”Mihai Viteazul”, au devenit campioni mondiali la triatlon de forță. Este vorba de Dumitru Sacaliuc (seniori, 110 kg), Vladimir Gruia (seniori, 90 kg) și Sergiu Bîrsanu (seniori, 145 kg) . Colegul lor, Mihail Olaru (cadeți, 67,5 kg), a obținut medalia de argint și, implicit, titlul de vicecampion mondial. Dumitru Sacaliuc s-a clasat pe locul III la categoria ”absolut”, adjudecîndu-și un recod mondial.
Cu toții au participat, pe 1-2 noiembrie, la Campionatul mondial la triatlon de forță, desfășurat, în premieră, la Chișinău. De notat că la aceste competiții au participat peste 200 de sportivi din 14 țări ale lumii. Sportivii modoveni au obținut, per total, 60 de medalii, ocupînd, în clasamentul general, locul I.
Referindu-se la prestația discipolilor săi, antrenorul Miroslav Filip, s-a declarat mai mult decît satisfăcut, menționînd că au meritat din plin medaliile, căci s-au pregătit jumătate de an pentru acest campionat.

📍Abonează-te la canalul nostru de Telegram și urmarește pagina noastră de YouTube și de Facebook