Program Festivalul Castanilor și Festivalul ”DeVin și DeGust”, Municipiul Ungheni, 5-6 mai 2018

Primăria municipiului Ungheni și IP Oficiul Naţional al Viei şi Vinului desfășoară

Festivalul Castanilor și Festivalul ”DeVin și DeGust”
Municipiul Ungheni

5 mai 2018
ora 10.00 , Palatul de Cultură Ungheni (Sala Mică) – Festivalul – concurs al elevilor de la instituţiile de învățământ artistic extrașcolar “Înflorit-au castanii”
6 mai 2018
I. 12.00 Inaugurarea Oficială a evenimentului.
1. Colectivul de dans popular ”Struguraș” – ”Hora de întâmpinare”. Întâmpinarea alaiului
2. Discursurile oficialităților
3. Hora de sărbătoare
II. 12.30 – 13.15 Master class la Școala Vinului pentru Delegațiii Oficiale
• Dj fondal muzical la scenă
III. 13.15 – 14.30 Evoluarea colectivelor din regiune
1. Vasile Lupu – piesa ”Castanii”
2. Colectivul de dans popular ”Unghenenii”
3. Orchestra de muzică ușoară ,,Bravisimo”, Dirijor -Victor Sîrbu
• suită orchestrală
4. Premierea laureaților Festivalului “Înflorit-au castanii”
5. Ansamblul de acordeoniști, Școala de muzică Ungheni”
6. Programul orchestrei „Bravisimo”:
1) Valeria Marcu – „Moldova mea”
2) Muzică instrumentală
3) Valeria Marcu – ”Hora din Moldova”
4) Muzică instrumentală (orchestra & saxofon)
5) Valeria Marcu – Bluz (voce & saxofon)
6) Muzică instrumentală.
7. Colectivul de dans ”Unghenenii”.
IV. 14.30 – 15.15 Master class la Școala Vinului
• Dj fondal muzical la scenă
V. 15.15 – 16.00 Prezentarea colectivelor din teritoriu
• Ansamblul de muzică și dans ,,Struguraș”, Palatul de Cultură Ungheni, Dirijor orchestră – Dumitru Plaschevici, Coregraf – Nina Pricladova
VI. 16.00 – 16.45 Master class la Școala Vinului
• Dj fondal muzical la scenă
VII. 16.45 – 17.30 Evoluarea colectivelor din teritoriu
1. Anasmblul folcloric ,,Țărăncuțele”, s. Florițoaia Veche
2. Premierea participanților la competițiile sportive
3. Interpretare, Veronica Lupu
4. Interpretare, Nicolae Paliț
VIII. 17.30 – 18.15 Master class la Școala Vinului
• Dj fondal muzical la scenă
IX. 18.15 – 22.00 Program concert
1. 18.15 – Ansamblul etnnofolcloric ”Plăieșii”
2. 18.50 – Geta Burlacu și Petru Hăruță
3. 19.25 – Pasha Parfeni
4. 20.00 – Formația ”Etno Republic” + Dj Marcus Lawyer
5. 21.00 – 22.00 – Hora de Sărbătoare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *