DISPOZIŢIE din 27 aprilie 2011

businessmanul anului, concurs, dispoziţie
Cu privire la totalurile Concursului raional „Businessmanul Anului 2010”
Avînd în vedere Regulamentul  privind desfăşurarea Concursului raional  „Businessmanul Anului”, aprobat prin dispoziţia preşedintelui raionului Nr.67-02/1-55 din data 22.04.2008;
În baza Dispoziţiei preşedintelui raionului Nr. 26-02/1-5 din 01.02.2011;
Ţinînd cont de deciziile Grupului de lucru privind desfăşurarea Concursului raional „Businessmanul Anului 2010” (procesele-verbale nr. 02 din 22.03.2011 şi nr.03 din 22.04.2011),
Pentru participare activă şi succese remarcabile pe parcursul anilor şi pentru succese deosebite obţinute pe parcursul anului 2010 în domeniile: industriei, agriculturii, comerţului, construcţiilor, prestări servicii, exportului, meşteşugărit popular, mass-media,
Precum şi pentru participarea şi implicarea activă în susţinerea dezvoltării mediului de afaceri din raion,
DISPUN:
I. Se decernează Diploma de gradul III, se acordă  emblema concursului şi trofeul comemorativ următorilor antreprenori:
Categoria Businessmanul Anului 2010 în sfera de producere –agricultură”
Ion Vrabie, director SRL „Via-Agro”
Categoria „Businessmanul Anului 2010 în sfera de producere – industrie”
Lucio Nucci director ÎCS „Lones-Mol” SRL
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera construcţiilor”
Valeriu Bostan, director SRL „Electro”
Gheorghe Grosu, director SRL „Luceafărul re seară”
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera comerţului”
Dumitru Roşca, director SA „Cosînzeana”
Vladimir Hasnaş, director SRL „Viralion”
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera prestări servicii”
Victor Ceban, ÎM „Apă-Canal”
Categoria ”Cel mai tînăr antreprenor al anului 2010”
Mihail Alexandriuc director SC „Unconsalex” SRL
Categoria ”Cel mai bun antreprenor- exportator al anului 2010”
Nicolae Şova, director general SA „Ungheni Vin” ÎM.
II. Se decernează  Diploma de gradul II, se acordă  emblema concursului şi trofeul comemorativ următorilor antreprenori:
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera de producere – agricultură”
Iurie Vrabie, director   SC „Prog – Agroter” SRL
Nicanor Buzovoi, director  SRL „Agrosfera-BM”
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera construcţiilor”
Vasile Guţu, director SRL „Fintex”
Leonid Morcov, director SA „Drumuri Ungheni”
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera comerţului”
Haralampie Chirilov, preşedinte  UCOOP Ungheni
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera prestări servicii”
Valeriu Andruşca, director  SA „Covoare – Ungheni”
Alexandru Duşcov, director general SA „Cereale-Prut”
Categoria ”Cel mai tînăr antreprenor al anului 2010”
Vladislav Glodeanu, director  GŢ „Glodeanu Vladislav Anatolie”
Categoria ”Cel mai bun antreprenor- exportator al anului 2010”
Veaceslav Şutchevici, director general  ÎCS „Lear Corporation” SRL
III. Se decernează  Diploma de gradul I, se acordă emblema concursului şi trofeul  comemorativ următorilor antreprenori:
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera de producere -agricultură”
Dumitru Ferfeţchi, director   SRL „Dant Agro”
Categoria „Businessmanul Anului 2010 în sfera de producere-industrie”
Valeriu Andruşca, director   SC „Filatura – Ungheni” SRL
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera construcţiilor”
Victor Saculţanu, director   SRL „Cons-Viand”
Pavel Lipcan, director SRL „Sampdoria”
Categoria ”Businessmanul Anului 2010  în sfera comerţului”
Vasile Bînzaru, director SRL „BNV”
Categoria ”Businessmanul Anului 2010 în sfera prestări servicii”
Ion Vişnevschi, director  SRL „Ungheni Gaz”
Categoria ”Cel mai tînăr antreprenor al anului 2010”
Radu Crăciun, director SRL „Pirus”
Categoria ”Cel mai bun antreprenor- exportator al anului 2010”
Nicolas Nicula, director „Moldabela ” SRL
IV. Se decernează  Diploma de Excelenţă „Businessmanul Jubiliar”, se acordă emblema concursului şi trofeul  comemorativ următorilor antreprenori:
Iurie Vrabie, director   SC „Prog – Agroter” SRL
Ion Danileico, director SRL „Danova-Prim”
Vasile Bînzaru, director SRL „BNV”
Valeriu Andruşca, director  SA „Covoare – Ungheni”
Vladimir Salamaha, director SRL „Rincor-Prim”
Victor Saculţanu, director   SRL „Cons-Viand”
Nicolas Nicula, director   „Moldabela ” SRL
Nicanor Buzovoi, director  SRL „Agrosfera-BM”
Pavel Lipcan, director SRL „Sampdoria”
Ion Vrabie, director SRL „Via-Agro”
Valeriu Bostan, director SRL „Electro”
V. Se menţionează cu diplomă şi emblema concursului raional „Businessmanul Anului 2010” activitatea următorilor agenţi economici:
Victor Vorobiov, director CAP „Izvorul Mariei”
Anatolie Donnic, director CAP „Uncermol”
Pavel Borş, director FPC „Confort” SRL, fil. Petreşti
Serghei Nistiriuc, director GŢ „Nistiriuc Serghei Nicolae”
Dumitru Roşca, director ÎM „Shirt Compani” SRL
Vasile Ţăruş, director SA „Comoditate”
Alexandru Hlistun, director SRL „Alidex-info”
Lidia Cumpătă, director Î.I.  „Cumpătă Lidia”
Veaceslav Sviridov, director  ÎS „Portul Fluvial”
Natalia Iepuraş, administrator  Zona Economică Liberă „Ungheni Business”
Oleg Cogut, director SRL „Plastform-Grup”
Vladimir Salamaha, director SRL „Rincor-Prim”
Angela Mihălache, director SRL „Unserv Audit”
Vasile Ojog,  director GŢ  „Valentina Ojog”
Radu Bînzaru, director SRL „Novaprod”
VI. Se menţionează pentru promovarea agenţilor economici şi  contribuţia la susţinerea dezvoltării mediului de afaceri din raion, cu diplomă şi  emblema concursului raional „Businessmanul Anului 2010”:
Oleg Ivanov, director SRL”Vertamar” TV
Vitalie Mariniuc, director executiv SRL „Interservice”
Adrian Cojocaru, administrator „TV Euro Nova” SRL
Lucia Bacalu, director  P.P. „Expresul de Ungheni”
Nicolae Sanduleac, director  P.P. „Unghiul”
VII. Se menţionează pentru succese realizate în promovarea şi dezvoltarea meşteşugăritului popular, păstrarea şi valorificarea tradiţiilor populare cu diplomă şi  emblema concursului raional „Businessmanul Anului 2010”:
Tatiana Listru, pentru succesele obţinute în meşteşugăritul popular (broderie, croşetare)
Raisa Jurjiu, pentru succesele obţinute în meşteşugăritul popular (confecţionarea podoabelor)
Elena Grosu, pentru succesele obţinute în meşteşugăritul popular (confecţionarea suvenirelor)
VIII.  Se menţionează pentru participarea şi implicarea activă în susţinerea dezvoltării mediului de afaceri din raion, cu diplomă şi  emblema concursului raional „Businessmanul Anului 2010”:
Eudochia Viziru, şef Direcţie Economie şi Reforme
Svetlana Ciobanu, director executiv Centrul Regional de Dezvoltare Durabilă
Valeriu Botnari, director executiv Centrul pentru Iniţiativa Privată
Sergiu Cladco, preşedinte Centrul de Suport al Businessului ungheni
Petru Vizitiu, coordonator ACSA
Iurie Vrabie, preşedinte Asociaţia Producătorilor Agricoli „Uncalnis”
IX. Dispoziţia se va da citire la festivitatea de totalizare a Concursului „Businessmanul Anului 2010”.
Preşedinte, Ion HAREA


📍Abonează-te la canalul nostru de Telegram și urmarește pagina noastră de Facebook.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *