Cu rezulate bune, dar fără nici o medalie de aur

Deşi au obţinut performanţe frumoase, atleţii din Ungheni nu au reuşit să se ridice pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Campionatul Republicii Moldova de atletism în sală, ajuns la ediţia a XX-a, ce a avut loc la începutul lunii februarie.
În pofida frigului din sală, Valentina Delion a avut o prestaţie bună, clasîndu-se pe locul II atît la 1500 metri, cît şi la 3000 metri. Este un rezultat bun, consideră antrenorul ei, Mihai Grosu, mai ales proba favorită a atletei unghenene este maratonul. În prezent, dînsa se pregăteşte intens pentru calificările la Jocurile Olimpice din 2012.
La categoria juniori, Anatol Ursu, elev la Liceul “Mihai Eminescu” din Ungheni, s-a clasat pe locul II la 3000 metri, iar Danu Manole, elev la Liceul “Gheorghe Asachi”, s-a clasat pe locul V la 1500 metri şi, respectiv, la 800 metri.
De notat că la acest campionat au participat peste 300 de sportivi.

📍Abonează-te la canalul nostru de Telegram și urmarește pagina noastră de YouTube și de Facebook