Bunuri nedeclarate, depistate la postul vamal Sculeni. Ce au găsit vameșii în două vehicule
Două cazuri de bunuri nedeclarate au fost depistate de funcționarii vamali la postul Sculeni. Mărfurile au fost găsite în urma controalelor efectuate asupra a două vehicule care intrau în Republica Moldova, scrie customs.gov.md.
În primul caz, vameșii au verificat un autoturism de model VAZ, care se deplasa din Italia și era condus de un cetățean moldovean de 39 de ani. Acesta a declarat că transportă doar bunuri personale. În urma controlului detaliat, însă, în portbagaj au fost găsite pompe electrice și articole sanitare, care nu fuseseră declarate autorității vamale.
Un alt caz a fost înregistrat tot la postul vamal Sculeni, pe sensul de intrare în țară. Funcționarii au verificat o autoutilitară de model Opel, care transporta un lot de ajutor umanitar.
În urma controlului fizic, în compartimentul marfar au fost depistate recipiente cu vopsea, cafea și un suport TV. Aceste bunuri nu figurau în avizul de import al lotului de ajutor umanitar și nu au fost declarate autorității vamale.
Pe caz a fost documentat un bărbat de 30 de ani, cu dublă cetățenie moldovenească și română.
Mărfurile depistate în ambele cazuri au fost ridicate și sunt pasibile confiscării. Persoanele vizate riscă sancțiuni în conformitate cu prevederile art. 287 alin. (10) din Codul contravențional al Republicii Moldova.
Expresul



Lasă un răspuns