Noul Guvern și-a început mandatul. Care sunt primele trei priorități anunțate de premier
Repornirea economiei, consolidarea încrederii cetățenilor și continuarea reformelor majore sunt principalele priorități ale noului Guvern condus de premierul Vasile Tofan. Acestea au fost prezentate imediat după ceremonia de depunere a jurământului de învestire, desfășurată la Președinția Republicii Moldova, în prezența șefei statului, Maia Sandu, și a președintelui Parlamentului, Igor Grosu.
Premierul a declarat că relansarea economiei reprezintă obiectivul principal al Executivului încă din primele săptămâni de mandat. „Principala prioritate a acestui Guvern este să repornim economia și primele măsuri țin de acțiuni care ne vor permite să facem asta”, a afirmat Vasile Tofan.
O altă direcție importantă este recâștigarea încrederii cetățenilor în instituțiile statului. Potrivit premierului, Guvernul va adopta măsuri pentru sporirea transparenței și pentru a răspunde preocupărilor legate de salariile considerate exagerate în unele instituții.
„Cred că este foarte important să reconstruim, să fortificăm încrederea oamenilor. Am avut o serie de lucruri care s-au întâmplat, care au știrbit din acea încredere. Cred că trebuie să luăm unele măsuri, inclusiv pentru a aduce mai multă transparență și a redresa subiectul acelor salarii percepute ca exagerate”, a spus șeful Executivului.
În același timp, Vasile Tofan a subliniat că Guvernul va continua implementarea reformelor începute, în special în domeniul fiscal, al salarizării și al administrației publice locale. „Nu trebuie să evităm problemele mari pe care le avem, reformele mari pe care trebuie să le facem. Vom lucra cu toată echipa ca să aducem la un bun final acele mari reforme pornite. Și reforma fiscală, și reforma salarizării, și reforma administrației publice locale”, a declarat premierul.
Noul Cabinet de miniștri a depus jurământul de învestire în dimineața zilei de astăzi, după ce Parlamentul a acordat, în seara precedentă, votul de încredere Guvernului Tofan și a aprobat Programul de guvernare „Economie europeană, stat eficient”.
Cabinetul de miniștri învestit are 16 membri și 14 ministere. Funcția de Viceprim-ministru, Ministru al Dezvoltării Economice și Digitalizării va fi deținută de Eugen Osmochescu; Viceprim-ministru și Ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale – de Vladimir Bolea; Viceprim-ministră pentru Integrare Europeană – Cristina Gherasimov; Viceprim-ministru, Ministru Afacerilor Externe – Mihai Popșoi, iar Viceprim-ministru pentru Reintegrare – Valeriu Chiveri.
Ministerul Educației și Cercetării va fi condus de Dan Perciun, ministerul Afacerilor Interne – de Daniella Misail-Nichitin, ministerul Energiei – de Dorin Junghietu, ministerul Justiției – de Vladislav Cojuhari, ministerul Muncii și Protecției Sociale – de Natalia Plugaru, ministerul Mediului – de Gheorghe Hajder, iar ministerul Apărării – de Anatolie Nosatîi.
Totodată, Victoria Belous va prelua conducerea ministerului Finanțelor, Alexandru Gasnaș – a ministerului Sănătății, Radu Musteața – a ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, în timp ce în fruntea ministerului Culturii va fi Dan Suruceanu.
Expresul



Lasă un răspuns