Ploile abundente cresc riscul de boli și dăunători în agricultură. ANSA avertizează fermierii
Precipitațiile abundente și umiditatea ridicată din ultimele zile au creat condiții favorabile pentru dezvoltarea bolilor și dăunătorilor care pot afecta culturile agricole. În acest context, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) și Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) monitorizează situația din teren și îndeamnă agricultorii să aplice măsuri de prevenire pentru a limita eventualele pierderi.
Potrivit ANSA, vremea ploioasă favorizează apariția unor boli periculoase precum mana, făinarea, alternarioza, antracnoza și diferite tipuri de putregai, care pot afecta culturile de câmp, legumele, livezile și viile. Totodată, excesul de umiditate contribuie la înmulțirea unor dăunători precum melcii, limacșii și afidele, capabili să provoace pagube importante recoltelor.
Pentru reducerea riscurilor, specialiștii recomandă monitorizarea permanentă a stării fitosanitare a culturilor, înlăturarea plantelor afectate, efectuarea lucrărilor care asigură o bună aerisire a terenurilor și aplicarea la timp a tratamentelor fitosanitare cu produse omologate. De asemenea, fermierii sunt sfătuiți să evite executarea lucrărilor agricole pe terenurile excesiv de umede.
Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a anunțat că urmărește evoluția situației împreună cu autoritățile locale și instituțiile de profil pentru a evalua impactul precipitațiilor asupra sectorului agricol. Cele mai expuse efectelor ploilor sunt culturile prășitoare, aflate în această perioadă într-o etapă importantă de dezvoltare.
„Au fost expuse efectelor ploilor culturile prășitoare, precum porumbul, floarea-soarelui, sorgul și sfecla de zahăr”, au precizat reprezentanții MAIA.
Autoritățile amintesc că agricultorii pot beneficia de mai multe instrumente de sprijin pentru protejarea culturilor împotriva fenomenelor meteorologice extreme. Printre acestea se numără finanțarea pentru instalarea plaselor antigrindină și a peliculelor antiploaie, precum și compensarea de până la 70% din costul primei de asigurare agricolă.
Avertismentul vine în contextul în care meteorologii au emis pentru vineri, 12 iunie, Cod galben de instabilitate atmosferică pe întreg teritoriul Republicii Moldova. În intervalul 09:00–21:00 sunt prognozate ploi de scurtă durată însoțite de descărcări electrice, izolat averse puternice, grindină și intensificări ale vântului cu rafale de până la 15–20 m/s.
Specialiștii recomandă fermierilor să urmărească avertizările meteorologice și să își adapteze lucrările agricole în funcție de condițiile din teren pentru a reduce riscurile generate de noile episoade de vreme severă.
Expresul



Lasă un răspuns