Oficiul Medicilor de Familie din Vărzăreștii Noi, renovat cu aproape un milion de lei, a fost redeschis pentru pacienți

Imagine: Consiliul Raional Călărași

Locuitorii satului Vărzăreștii Noi beneficiază de condiții mai bune pentru servicii medicale. Oficiul Medicilor de Familie (OMF) din localitate a fost redeschis oficial la 22 iunie, după finalizarea unui amplu proces de modernizare.

Renovarea instituției medicale a fost realizată în cadrul unui proiect finanțat din fondul de dezvoltare și modernizare a prestatorilor publici de servicii medicale al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM). Valoarea totală a lucrărilor a depășit 991 de mii de lei.

Potrivit unui comunicat al CNAM, din suma totală, peste 691 de mii de lei au fost alocate de CNAM, 150 de mii de lei a reprezentat contribuția Consiliului Raional Călărași, 100 de mii de lei a fost contribuția primăriei, iar 50 de mii de lei au fost investiți de Oficiul Medicilor de Familie Vărzăreștii Noi. „Ne bucurăm de această contribuție pentru că am reușit să creăm condiții atît pentru lucrătorii oficiului, cât și pentru pacienți”, a declarant Maria Macari, șefa Centrului de Sănătate Pitușca – Vărzăreștii Noi.

Lucrările de modernizare au inclus reparația și finisarea pereților interiori și a tavanului, schimbarea pardoselilor, consolidarea pereților, modernizarea rețelelor electrice, de apă și canalizare, precum și amenajarea teritoriului adiacent instituției.

Evenimentul de inaugurare a reunit reprezentanți ai autorităților publice centrale și locale, specialiști din domeniul medical și locuitori ai satului.

„Suntem martorii la o conlucrare frumoasă între Oficiul Medicilor de Familie, Primăria localității, Consiliul raional și Compania Națională de Asigurări în Medicină. Ne bucurăm că am realizat ce ne-am propus”, a declarant Margareta Florea, vicepreședinta raionului Călărași. „Suntem mândri că am putut contribui toți împreună la realizarea unui lucru foarte important”, a menționat și Ion Dodon, directorul CNAM, prezent la evenimentul de inaugurare. „Cu toții avem dreptul la condiții medicale bune”, a subliniat și Nicolae Drăgănel, președintele raionului.

La rându-i, Grigore Moisei, primarul localității, a îndemnat pe toți cei prezenți să se bucure de lucrurile frumoase care s-au realizat în sat și urmează să se realizeze.

„Modernizarea OMF Vărzăreștii Noi reprezintă o prioritate îndeplinită pe agenda Consiliului Raional Călărași. Nu vorbim doar despre o clădire renovată, ci și despre demnitate: condiții europene de muncă pentru personalul medical și servicii de calitate, accesibile pentru fiecare cetățean”, au menționat reprezentanții autorităților raionale.

Modernizarea Oficiului Medicilor de Familie Vărzăreștii Noi, aflat în subordinea Centrului de Sănătate Pitușca–Vărzăreștii Noi, are drept scop îmbunătățirea accesului populației la servicii medicale de calitate și crearea unor condiții mai sigure și mai confortabile pentru activitatea personalului medical.

Natalia Junghietu


📍Abonează-te la canalul nostru de Telegram și urmarește pagina noastră de YouTube și de Facebook 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

deneme bonusu veren siteler |
casino siteleri |
şans casino |
vidobet |
vidobet |
vidobet güncel giriş |
vidobet giriş |
casinolevant |
casinolevant |
casinolevant |
şans casino |
şans casino |
casinolevant giriş |
casino şans |
şans casino giriş |
casino levant |
casino şans |
casino şans |
bahislion |
boostaro |
casinolevant giriş |
casinolevant |
casino şans |
casinolevant giriş |
şanscasino |
sosyobase |
En Güvenilir Casino |
lisanslı siteler |
vidobet |
vidobet giriş |
casino siteleri |
bahis siteleri |
gamdom |
güvenilir bahis siteleri |
casino siteleri en iyi |
bahis siteleri |
deneme bonusu veren yeni siteler |
deneme bonusu veren siteler |
deneme bonusu veren yeni siteler |
deneme bonusu veren siteler |
deneme bonusu veren yeni siteler |
deneme bonusu veren siteler