Înregistrarea pentru compensațiile la energie începe pe 3 noiembrie

Procesul de înregistrare pentru obținerea compensațiilor la energie pentru sezonul rece 2025–2026 va începe pe 3 noiembrie, a anunțat ministrul în exercițiu al muncii și protecției sociale, Alexei Buzu, în cadrul emisiunii „Rezoomat” de la RliveTV, transmite IPN.
Înscrierea în sistemul de compensații se va desfășura pe parcursul întregii luni noiembrie. Cetățenii se pot înregistra online, pe portalul guvernamental, iar persoanele care nu au cunoștințe digitale pot apela la asistenții sociali din localitățile lor.
„La începutul lunii noiembrie vom demara procesul de înscriere a cetățenilor în sistemul de compensații. Cetățenii se pot înregistra singuri sau pot apela la ajutorul asistenților sociali. Procesul îl vom demara pe 3 noiembrie și va dura toată luna noiembrie. Nu e nevoie ca din primele zile să generăm un trafic excesiv pe portalul guvernamental. Avem suficient timp”, a declarat ministrul Alexei Buzu.
Oficialul a subliniat că toți cetățenii trebuie să se înregistreze din nou în acest an, chiar dacă au beneficiat anterior de ajutor, întrucât datele din sistem se actualizează periodic.
„Indiferent dacă au beneficiat sau nu anul trecut de compensații, cetățenii trebuie să se înscrie încă o dată. Procesul a fost simplificat – pentru o familie medie, înregistrarea durează doar 5-6 minute”, a precizat ministrul.
Alexei Buzu a mai menționat că ajutorul pentru încălzire va fi oferit sub formă de plată monetară, iar compensațiile pentru energie electrică vor fi incluse direct în facturi, la fel ca în sezonul precedent.
„Compensații vor fi. La încălzire – în plată monetară, la energie electrică – în factură. Ne asigurăm ca din punct de vedere tehnic cetățenii să nu întâmpine probleme în procesul de înregistrare”, a spus ministrul muncii și protecției sociale.
Expresul
Lasă un răspuns