Peste 100 de arbori tăiați ilegal, depistați în urma unui raid la Călărași
Un raid de combatere a braconajului și a tăierilor ilegale a fost efectuat pe teritoriul raionului Călărași, în comun cu reprezentanții Întreprinderea Silvică Călărași.
În cadrul acțiunii de control, au fost depistați 118 arbori tăiați ilegal din fondul forestier administrat de Ocolul Silvic Călărași – dintre care 111 arbori de specia salcâm și 7 arbori de specia carpen.
În urma verificărilor, s-a stabilit că tăierile ilegale au fost efectuate de către un cetățean din satul Ursari, comuna Buda, raionul Călărași. Persoana a fost atrasă la răspundere contravențională, conform legislației în vigoare, fiind obligată să achite prejudiciul cauzat mediului.
În ceea ce privește sustragerea masei lemnoase, cazul urmează să fie examinat de către Inspectoratul de Poliție Călărași, în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor și aplicării măsurilor legale ce se impun.
Autoritățile reamintesc că tăierile neautorizate constituie o încălcare gravă a regimului silvic și atrag sancțiuni contravenționale sau penale, precum și obligarea la repararea integrală a prejudiciului.
Expresul



Lasă un răspuns