Circulația camioanelor a fost sistată la frontieră din cauza condițiilor meteo
Circulația autovehiculelor de mare tonaj a fost temporar sistată în toate punctele de trecere a frontierei de stat, anunță Poliția Republicii Moldova. Măsura a fost luată din cauza condițiilor climaterice nefavorabile și se aplică atât la ieșirea din țară, cât și la intrare, cu scopul de a preveni accidentele rutiere și de a asigura siguranța participanților la trafic.
Oamenii legii îndeamnă șoferii transportului de mare tonaj să evite deplasările până la reluarea circulației, să respecte indicațiile echipajelor de patrulare și ale autorităților competente, precum și să urmărească informările oficiale privind regimul de circulație la frontieră.
Totodată, Poliția atenționează că, pe alte trasee din țară, chiar dacă circulația nu a fost sistată, carosabilul este extrem de alunecos, iar riscul producerii accidentelor rămâne ridicat.
Potrivit autorităților, în mai multe regiuni se înregistrează sau sunt prognozate ploi cu gheață, care favorizează formarea unui strat dens de polei. În aceste condiții, gheața se reface rapid, chiar și după intervenții repetate ale serviciilor de deszăpezire.
Autoritățile recomandă tuturor conducătorilor auto să circule cu prudență sporită, să adapteze viteza la condițiile de drum și să evite deplasările neesențiale.
Expresul



Lasă un răspuns