Sarcina de încorporare în Forțele Armate, pentru primăvara 2025, la Centrul Militar Ungheni, a fost depășită

Imagine: Centrul militar teritorial Ungheni

Centrul Militar Teritorial (CMT) Ungheni a prezentat raportul privind activitățile de recrutare și încorporare desfășurate în perioada aprilie–iulie 2025. Conform datelor, instituția a îndeplinit sarcina stabilită în proporție de 102%, reușind să încorporeze 59 de recruți, față de 57 planificați.

La nivel de subdiviziuni, SAM Călărași și SAM Nisporeni au atins exact cotele stabilite, cu o realizare de 100% fiecare. În total, în aria de responsabilitate a CMT Ungheni au fost încorporați 129 de tineri în Forțele Armate, depășindu-se astfel planul de 127 recruți.

Potrivit raportului, în perioada de recrutare s-au prezentat la comisiile de încorporare 197 de tineri, dintre care:

  • 170 au fost declarați apți pentru serviciul militar combatant;

  • 59 au fost încorporați în Forțele Armate;

  • 8 au optat pentru serviciul civil;

  • 42 au beneficiat de amânare pentru continuarea studiilor;

  • 9 pentru motive familiale;

  • 13 au fost declarați inapți pentru serviciul militar;

  • 48 au depășit vârsta de 27 de ani.

În total, la evidența militară a CMT Ungheni (4975) și a secțiilor subordonate (Călărași – 3054 și Nisporeni – 3005) se află, în total,  11.034 recruți.

Conducerea Centrului Militar Teritorial Ungheni menționează că buna colaborare cu Inspectoratul de Poliție Ungheni a facilitat menținerea ordinii publice și desfășurarea eficientă a procesului de încorporare.

Raportul detaliat arată că la nivel național media realizării sarcinii de încorporare a constituit 71,6%, Ungheni situându-se printre primele centre militare din țară la capitolul îndeplinirea planului.

„În baza planului centrului militar a fost organizată ședința comună cu responsabilii de evidență militară, al raionului Ungheni, ca scop fiind înmînarea listelor recruților din teritoriu pe primării care pot fi încorporați în serviciu militar în termen, înmînarea graficului de trecerea comisiei medico-militare și ajustarea formulei de conlucrare a primariilor cu centrul militar”, a menționat comandantul CMT Ungheni,  Pavel Vartic.

De menționat că, recrutarea tinerilor are drept scop evaluarea, sub aspect cantitativ şi calitativ, a contingentelor de cetăţeni ai Republicii Moldova care urmează să fie încorporaţi în serviciul militar în termen sau în cel cu termen redus. În scopul selectării tinerilor pentru îndeplinirea serviciului militar şi repartizării lor nominale pe genuri de arme şi componente ale Forţelor Armate, se efectuează studierea multilaterală a acestora. Sunt pasibili de recrutare tinerii – cetăţeni ai Republicii Moldova, care, în anul recrutării, ating vârsta de 16 ani.

Recrutarea are loc anual, în perioada ianuarie – martie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *