Mai puține testări HIV în raionul Ungheni în 2024: Cauze, consecințe și soluții

Numărul persoanelor testate pentru infecția HIV/SIDA în raionul Ungheni a scăzut îngrijorător în 2024. Cauza principală: dificultățile în aprovizionarea cu teste.

Potrivit lui Oleg Belbas, șeful Centrului de Sănătate Ungheni, anul trecut, în 2023, au fost testate 5682 de persoane, dintre care 27 au fost depistate cu HIV. Aceste cifre plasau Ungheniul pe locul II la nivel național, după Chișinău. În 2024, însă, numărul persoanelor testate a scăzut cu peste 2000 – doar 3487 de teste au fost efectuate, rezultând în 25 de cazuri noi de HIV.

„Această scădere este cauzată, în principal, de lipsa testelor. Am avut întârzieri în aprovizionare, iar acest lucru s-a reflectat direct în activitatea noastră”, a explicat Oleg Belbas. Din această cauză, Ungheniul a coborât pe locul VI la nivel național. Totuși, autoritățile sanitare își propun ca până la sfârșitul anului să crească semnificativ numărul de persoane testate.

Un segment important al testării este reprezentat de femeile însărcinate și partenerii acestora. Conform protocolului național, aceștia trebuie testați de două ori – la începutul sarcinii și între săptămânile 26–30. În 2023, au fost monitorizate 800 de femei însărcinate, iar în 2024 – 781.

Ana Gaviuc, medic infecționist responsabil de monitorizarea pacienților HIV pozitivi, a menționat că toate femeile gravide depistate cu HIV se află în evidența serviciului teritorial HIV/SIDA Ungheni. Anul acesta, patru dintre ele au născut, iar o altă femeie, aflată încă în trimestrul al doilea, este sub tratament și supraveghere medicală atentă. „Facem tot posibilul pentru ca bebelușul să se nască sănătos”, a subliniat medicul.

De altfel, din 2021, pacienții HIV pozitivi din Ungheni nu mai sunt nevoiți să meargă la Chișinău pentru monitorizare. Raioanele Ungheni și Căușeni au fost incluse într-un program pilot de descentralizare, care permite depistarea și urmărirea pacienților la nivel local. În total, din 2021 până acum, în raionul Ungheni au fost identificați 88 de pacienți cu HIV.

Sergiu Talmaci, medic infecționist la Centrul de Sănătate Publică, a prezentat și date la nivel național: în 2024, în Republica Moldova au fost înregistrate 880 de cazuri noi de HIV, față de 928 în anul precedent. În raionul Ungheni, cele mai multe cazuri noi sunt la persoane cu vârsta de peste 40 de ani – 10 astfel de cazuri. Din totalul de 28 de persoane testate pozitiv în Ungheni, 16 sunt bărbați și 12 femei. Totodată, trei cazuri de SIDA au fost înregistrate în rândul persoanelor mai tinere de 40 de ani.

Chiar dacă în unele domenii s-au făcut progrese – precum controlul infecției în grupurile cu risc sporit –, obiectivul privind extinderea accesului la testare și tratament nu a fost atins în totalitate. Cauza principală: dificultățile în aprovizionarea cu teste.

Cu toate acestea, autoritățile din sănătate rămân optimiste. Pentru perioada următoare, acestea și-au propus intensificarea campaniilor de informare și prevenire, dar mai ales asigurarea testării pentru cât mai multe persoane din raion.

Tatiana Tesliuc

 

 


📍Abonează-te la canalul nostru de Telegram și urmarește pagina noastră de YouTube și de Facebook 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *