În raionul Călărași s-au înscris în cursa pentru un fotoliu de primar 108 candidați. Unde sunt cei mai mulți și unde – cei mai puțini

În raionul Călărași s-au înscris în cursa pentru un fotoliu de primar 108 candidați, dintre care 29 de femei.
La o funcție de primar candidează în medie 3 persoane.
Cei mai mulți candidați s-au înscris pentru funcția de primar al orașului Călărași – 11, după care urmează Tuzara cu 7 candidați.
La Pitușca și Răciula candidează câte 6 persoane.
În 4 primării: Bravicea, Păulești, Temeleuți și Țibirica, sunt câte 5 candidați ce aspiră la fotoliul de primar.
Câte 4 candidați sunt înscriși în cursa pentru funcția de primar în 7 primării: Dereneu, Frumoasa, Hirova, Nișcani, Rădeni, Sipoteni și Vălcineț.
În alte 6 primării luptă pentru fotoiul de primar câte 3 candidați: Buda, Horodiște, Onișcani, Peticeni, Pârjolteni și Vărzăreștii Noi.
Câte 2 candidați la funcția de primar au fost înregistrați la Bahmut, Căbăiești, Hîrjauca, Hoginești, Meleșeni și Sadova.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *